Tüm dinlerin buluşma noktası

ŞİNTOİZM DİNİ VE ÖZELLİKLERİ

0 1.995

Şintoizm dini Japonya’nın eski resmi dini ve Dünyada bulunan en eski dinlerdendir. Şintoizm dininde doğa üstü ruhlara “Kami” denir. Ancak bu dinde Tanrı yoktur. Kurucusu yoktur. Kutsal kitabı yoktur.

Güneş Tanrısı
Güneş Tanrısı’nın benzediği düşünülen resmi.

Bu Kami terimi hayatımızda etkili olan yağmur, rüzgar, ağaç, ırmak ve bereketi temsil ederken bazı yerel oluşumlarda bir yeri koruyan belirli bir koruyucu olabiliyor.Her Kami’nin kendine has özellikleri vardır. Mesela insanlar Kızgın Kami’yi sakinleştirmek amaçlı festivaller ve eğlenceler yapar.

Şinto kelime anlamınca “kanjinin” birleşiminden oluşur ve anlamı “Tanrıların Yolu”(Kami no Michi) anlamına gelir.

Şinto Rahibi
Şinto Rahibi, tapınakta çekilen bir fotoğrafı.

Şintoizm Dininde İbadet:

Şintoizm dininde ibadet dini çok kolaydır. Şinto kişi ibadet edeceği tapınakta ilk olarak abdest benzeri şekilde elini yüzünü yıkar ve ibadet edeceği kısma geçerek izdivaya geçer.

2.Dünya Savaş’ında Şintoizm dini sekteye uğramış ve etkisini kaybetmiştir. Şuan Japonya’da daha çok barış dini olan Budizm dini yaygınlaşmıştır.Bunu yapabilmesi de rol oynayan ise Şintoizm dininin hoşgörüsüdür.

 

Şintoizm dininde tapınaklar vardır. Bu tapınaklardan bazıları :

1. Yasukuni Tapınağ

2. Okinawa Tapınağı

3. Hokkaido Tapınağı

Okinawa Tapınağı
Okinawa Tapınağı’ndan bir görüntü.

Şintoizm dininde 4 milyonu aşkın kişi vardır ancak bu zamanda durum aynı kalmayabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku